InPost. Z Krakowa na podbój Europy

fot. materiały dla mediów/inpost

Firma InPost otrzymała Nagrodę LoveKraków.pl w kategorii Firma Dekady. Kto by pomyślał, że w ciągu zaledwie dekady tak rozwiną swoją działalność? W 2010 roku na polskich ulicach funkcjonowało zaledwie ok. 400 paczkomatów, dzisiaj jest ich ponad 15 tysięcy i z każdym dniem pojawiają się kolejne. Firma aktualnie zatrudnia 8 tys. pracowników i jest wyceniana na kilka miliardów euro, ale nie zapominajmy, że swoje pierwsze kroki stawiała w Krakowie.

InPost to zdecydowanie jeden z największych graczy w Europie na rynku dostaw zamówień internetowych. Swoje flagowe urządzenia, czyli paczkomaty, uruchamia już nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dzięki współpracy z Tesco, do końca roku firma planuje mieć 3 000 paczkomatów tylko w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, InPost w lipcu tego roku przejął francuską firmę Mondial Relay za 0,5 mld euro, tym samym stając się największą w Europie platformą dostaw dla e-commerce w formacie „poza domem” – zakomunikowała spółka.

– Po wyjątkowo mocnym początku 2021 roku InPost odnotował kolejny świetny kwartał. Pomimo bezprecedensowego wzrostu w drugim kwartale ubiegłego roku, zwiększyliśmy przychody o 30% rok do roku. W drugim kwartale przyspieszyliśmy tempo rozmieszczania paczkomatów zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Niedawno postawiliśmy w Polsce paczkomat nr 14 000 oraz przekroczyliśmy liczbę 2000 paczkomatów w Wielkiej Brytanii – podsumował wyniki firmy za pierwsze półrocze 2021 roku Rafał Brzoska, prezes InPost.

Spółka przewiduje, że niepewność związana z koronawirusem w krótszym okresie nadal się utrzyma. – Jednak jestem pewny, że przyspieszona cyfryzacja ma charakter strukturalny i będzie napędzać rozwój e-commerce. Realizujemy skutecznie założone plany i jestem pewien, że w długim okresie mamy ogromny potencjał nieprzerwanego podnoszenia wartości firmy – dodał Rafał Brzoska.

InPost stawia na Kraków

Główna siedziba InPostu mieści się w kompleksie biurowym Equal Business Park przy ul. Wielickiej. Poza trzema istniejącymi centrami logistycznymi firmy w mieście, spółka niedawno ruszyła z produkcją paczkomatów w nowym obiekcie przemysłowo-magazynowym nieopodal krakowskiego lotniska.

– W City Logistics Kraków Airport – oprócz produkcji paczkomatów, włączając w to elektromontaż modułów z ekranami dotykowymi – rozbudowane zostanie centrum badawczo-rozwojowe wraz z dwoma laboratoriami i showroomem. Będą tam prowadzone prace rozwojowe, a także testy nowych rozwiązań – komunikowała firma.

InPost zajął ponad 7 tys. mkw. z dostępnych 10 tys. mkw. powierzchni nowego obiektu w rejonie Balic i Cholerzyna. Podobną wielkość magazynu firma wynajęła w powstającym magazynie na terenie Nowej Huty, w miejscu dawnej cementowni. W pierwszym etapie inwestycji, w dwuhalowym magazynie o powierzchni 37 tys. mkw. InPost zajął 9 tys. mkw.

– Kraków niewątpliwe wpisuje się w naszą mapę powierzchni logistycznych, których potrzebujemy. Szybki rozwój spowodował taką potrzebę w rejonie północno-wschodnim Krakowa. Decyzja padła na rejon ulicy Cementowej. Tam planujemy rozpocząć działania już w okolicach września. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest łącznik S7 z A4. Istotną zaletą jest też pętla autobusowo-tramwajowa w pobliżu – mówił Marek Mazur, szef działu inwestycji InPostu w kwietniu.

To oczywiście nie koniec inwestycji firmy w Krakowie. W czerwcu miasto podpisało list intencyjny o współpracy z firmą InPost w zakresie rozbudowy urzędomatów i paczkomatów.

– Zaczęło się od trzech urzędomatów, teraz mamy ich pięć, szósty jest w drodze i jeszcze kilka do końca tego roku powstanie. Urzędomaty obsługują miesięcznie ponad dwa tysiące osób – mówił Bogusław Kośmider, wiceprezydent miasta.

Współpraca firmy z samorządem to również wsparcie w zakresie zielonej transformacji. – Cieszą mnie postępy, jakie poczyniliśmy w ramach naszego programu „Green City” we współpracy z sześcioma wiodącymi miastami w Polsce. Jego celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i poprawa jakości życia mieszkańców. Program obejmuje rozmieszczanie paczkomatów najnowszej generacji, zasilanych z odnawialnych źródeł energii – podsumował Rafał Brzoska, prezes InPost.