Ikea przemeblowała Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie sposób znaleźć lokum w Krakowie, w którym nie znajdowałby się choćby jeden produkt ze sklepu Ikea Kraków. Firma zadomowiła się w mieście na dobre i stała się nieodłącznym elementem życia zakupowego mieszkańców. W końcu, w którą stronę sięgamy wzrokiem, gdy tylko przychodzi czas na przemeblowanie mieszkania?

Trzy lata temu świętowaliśmy 20-lecie sklepu Ikea w Krakowie. Firma z tej okazji zaprezentowała zdjęcia z 1998 roku, które ukazują rzeczywistość tamtych czasów, w tym mebli i wyposażenia domu – znacznie odbiegających wyglądem od tego, co mamy dzisiaj.

– W 1998 roku, gdy w Krakowie otwierano sklep, mało kto wiedział, co to jest szwedzki design. Ciekawość była tak ogromna, że pierwsi klienci pojawili się już trzy dni przed otwarciem. Rozbili namioty i nocowali przed sklepem. Przynosiliśmy im klopsiki z restauracji – czytamy we wspomnieniach pracowników sklepu.

Krakowski sklep szwedzkiego potentata na rynku wyposażenia wnętrz jest największym magazynem mebli w regionie. Ikea Kraków to 27,5 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 5,2 tys. mkw. magazynu zewnętrznego i oferuje ponad 12 tys. artykułów prezentowanych w 89 wnętrzach.

Nierzadko zdarza się, że ludzie gubią się w tym ogromnym obiekcie – krążą od jednego działu do drugiego w poszukiwaniu wyjścia. Sklep jest tak duży dzięki modernizacji budynku przeprowadzonej w 2011 roku, po której powierzchnia zwiększyła się 2,5-krotnie.

Obiekty Ingvara Kamprada, założyciela Ikei, funkcjonują na całym świecie, lecz z uwagi na ogrom tych sklepów, nie liczy się ich w tysiącach, lecz w setkach. W Polsce działa zaledwie 10 sklepów Ikea. Jeden z nich mamy w Krakowie, drugi nam najbliższy znajduje się w Katowicach.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale sklep Ikea Kraków w 2014 roku został uznany za jeden z pięciu najlepszych sklepów Ikea na świecie w międzynarodowym konkursie firmy. Ocenie poddawane były m.in. takie czynniki, jak standardy pracy, niska rotacja pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów.

Wsparcie dla firm

Od niedawna Ikea oferuje szereg rozwiązań dla firm i przedsiębiorców, którzy chcą zadbać o komfort swoich pracowników w postaci odpowiedniej aranżacji wnętrz biurowych i nie tylko. Jedną z takich usług jest leasing dla firm, umożliwiający przedsiębiorcom sfinansowanie zakupów całkowicie przez Internet, nawet do 50 000 zł dla nowych firm.

Kolejny ukłon w stronę klientów biznesowych, tym razem z sektora publicznego, to zakupy z odroczonym terminem płatności o 7, 14 lub 21 dni od daty wystawienia faktury. Daje to spółkom możliwość zakupu produktów bez konieczności natychmiastowej zapłaty.

Ikea zatrudnia również projektantów wnętrz, którzy pomogą zaaranżować firmie nowe miejsce do pracy. W zależności od powierzchni biura i wymagań klienta, architekci za odpowiednią opłatą doradzą w kwestii wyboru produktów czy kolorystyki ścian, ale też na życzenie wykonają projekty i wizualizacje 2D oraz 3D naszego wymarzonego wnętrza.